خانه / دسته‌بندی نشده / 72 درصد از واجدین شرایط در کردستان کارت هوشمند ملی گرفتند

72 درصد از واجدین شرایط در کردستان کارت هوشمند ملی گرفتندمحسن آقایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از جمعیت یک میلیون و 603 هزار نفری استان یک میلیون و 220 هزار نفر واجد شرایط برای دریافت کارت ملی هستند که تاکنون برای 886 هزار و 572 نفر کارت هوشمند ملی صادر شده است.
وی با بیان اینکه این آمار 72.7 درصد واجدین شرایط در استان را شامل می شود، افزود: کردستان در زمینه صدور کارت هوشمند ملی در میان استان های کشور استان رتبه چهارم را دارد.
مدیرکل ثبت احوال کردستان تاکید کرد: 41 دفتر پیشخوان دولت در زمینه ارائه خدمات و دریافت تقاضاهای صدور کارت هوشمند ملی فعال بود که بزودی پنج دفتر دیگر نیز مجوز گرفته و به این تعداد اضافه می شود.
آقایی یادآور شد: قرار بود آخرین مهلت ثبت نام در طرح کارت هوشمند ملی پایان امسال باشد اما این مهلت تا پایان سه ماهه اول سال 97 تمدید شد تا کسانی که تاکنون موفق به تعویض کارت های ملی خود نشده اند در این مدت نسبت به دریافت کارت جدید اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، طرح صدور کارت هوشمند ملی از سال 1395 در کشور اجرایی شده است.
صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک که موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت و مردم خواهد شد، از سال 1391 آغاز شد و بر اساس هدفگذاری قرار است تا این کارت تا پایان سال 1397 برای تمام واجدان شرایط صادر شود.
وزارت کشور بر اساس بند د ماده 46 قانون برنامه پنج ساله توسعه کشور (مصوب 1389) مکلف است تا با همکاری دستگاه‌های ذیربط و با تکمیل و اصلاح پایگاه اطلاعات هویتی به صورتی که شامل تمام وقایع حیاتی و تغییرات مشخصات هویتی و صدور گواهی (امضاء دیجیتال) و سایر کاربردها باشد تا پایان برنامه نسبت به تامین و صدور کارت هوشمند ملی چند منظوره برای آحاد مردم اقدام کند.
با پیاده‌سازی طرح کارت ملی هوشمند، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شود و این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود.
یکی از امکاناتی که در کارت ملی هوشمند قرار دارد، ویژگی‌های بیومتریکی صاحب کارت است، عکس و اثر انگشت صاحب کارت به صورت الکترونیکی در کارت وی ذخیره می‌شود.
به این ترتیب امنیت استفاده از کارت به طور قابل ملاحظه‌ای بالا می‌رود و دیگر هر کس با وارد کردن یک رمز عبور ساده امکان استفاده یا سو‌استفاده از یک کارت را ندارد.
برای استفاده از کارت حتما باید صاحب کارت حضور داشته باشد تا اثر انگشت وی به صورت دیجیتالی با اثر انگشتی که در هنگام ثبت‌نام در کارت ذخیره شده است، مقایسه و تطبیق داده شود و سپس اجازه استفاده از امکانات کارت به وی داده می‌شود.
اطلاعات درون کارت ملی هوشمند به صورت رمزنگاری نگهداری می‌شود و خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.
7348/9102انتهای پیام /*


درباره gohari