خانه / دسته‌بندی نشده / 1500 قلاده سگ در قزوین واکسینه می شوند

1500 قلاده سگ در قزوین واکسینه می شوندبه گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین ،عیسی غیاث یزدی روز پنجشنبه افزود: امیدواریم با انجام واکسیناسیون و عقیم سازی سگ های ولگرد شاهد ریشه کنی این بیماری در کشور باشیم.
وی اظهار داشت: هاری یکی از خطرناک ترین بیماری های مشترک است که در صورت بروز، امکان درمان آن تقریبا وجود ندارد.
به گفته این مسئول، عامل این بیماری ویروسی بوده و سگ سانان یکی از مستعد ترین و حساس ترین دام ها به آلودگی و انتقال آن به سایر حیوانات هستند به گونه ای که این ویروس در تمام حیوانات خون‌ گرم از جمله انسان می ‌تواند ایجاد بیماری کند.
غیاث یزدی اظهار داشت: ویروس از بزاق حیوان مبتلا به هاری و محل گازگرفتگی وارد بدن می شود و در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی می‌رود و شروع به تکثیر می کند.
وی یادآور شد: در گزارش ‘اتحادیه جهانی مبارزه با هاری’ که در سال 2015 منتشر شد، مرگ و میر سالانه ناشی از هاری در ایران بین 20 تا 90 نفر اعلام شد.
رییس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین ادامه داد: سالانه میلیاردها ریال صرف پیشگیری از بیماری هاری در ایران می‌شود و کمتر بیماری واگیر در کشور وجود دارد که به اندازه این بیماری برای آن هزینه شود.
غیاث یزدی به عموم مردم توصیه کرد در صورت مشاهده علایمی در حیوانات مانند ترس،حالت تهاجمی،ریزش بزاق از دهان،بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج،آسیب رساندن به خود و ترس از نور و آب و مشاهده اختلالات رفتاری در کمترین زمان ضمن تماس با تلفن گویای 1512اداره کل دامپزشکی از نزدیک شدن به آنها پرهیز کنند.
استان قزوین دارای 149 دامپزشک، 19کارشناس وشش کارشناس ارشد و 103 کاردان دامپزشکی است.
7390*3013انتهای پیام /*


درباره gohari