خانه / دسته‌بندی نشده / ‌بخشنامه هشت بندی الزامات سود بانکی ابلاغ شد

‌بخشنامه هشت بندی الزامات سود بانکی ابلاغ شدبه گزارش ایرنا، بر اساس این بخشنامه بانک ها و موسسه های اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یکساله را حداکثر 15 درصد و سپرده های کوتاه مدت را حداکثر 10 درصد محاسبه کنند.
به گزارش سه شنبه تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در این بخشنامه آمده است: خوشبختانه در سال های اخیر و همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید،‌ زمینه لازم برای تحقق کاهش هزینه های تولید به خوبی فراهم شده است؛‌ نرخ تورم به حدود 10 درصد کاهش یافته و موسسه های مالی و اعتباری غیر مجاز که همواره موجب اختلال در اجرای سیاست های پولی و بانکی کشور بودند، دیگر مطرح نیستند.
از این رو، از شبکه بانکی کشور به عنوان تامین کننده های مالی اصلی و اساسی تولید انتظار می رود با اجرای دقیق سیاست های پولی کشور و پایبندی به آنها، زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال را در کشور فراهم آورند و از این رهگذر، نقش خود را در دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.
با توجه به موارد اشاره شده و به منظور استمرار حمایت از تولید و افزایش اشتغال، تنظیم بازار پولی کشور و اجتناب از رقابت های ناموجه بین بانک ها و موسسه های اعتباری در جذب سپرده ها، لازم است شبکه بانکی کشور همچون گذشته و در هماهنگی با سیاست های کلان اقتصادی کشور نسبت به اجرای موثر تدابیر زیر اقدام کنند:
1- از یازدهم شهریورماه بانک ها و موسسه های اعتباری موظفند نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یکساله را که برابر ضوابط اعلام شده، حداکثر 15 درصد سالیانه اعلام شده بود، به طور دقیق رعایت کنند. نرخ سود علی الحساب مذکور برای سپرده های کوتاه مدت عادی (روزشمار) حداکثر 10 درصد سالیانه است.
2- برابر موازین بانکداری بدون ربا، نرخ های سود پرداختی به سپرده های بانکی به صورت علی الحساب بوده و تسویه و پرداخت قطعی آنها فقط پس از اتمام دوره مالی بانک ها و موسسه های اعتباری و انجام محاسبات سود قطعی با کسر سودهای علی الحساب پرداختی از آن ها الزامی است.
3- شیوه پرداخت سود به سپرده های سرمایه گذاری مدت دار باید به گونه ای باشد که نرخ موثر سود پرداختی در چارچوب مقررات بانکداری بدون ربا، مطابق با بخشنامه شیوه تعیین نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار (مورخ سی ام دی ماه 1394) و این بخشنامه صورت پذیرد.
4- ارائه هر گونه طرح و محصول برای جذب سپرده توسط بانک ها و موسسه های اعتباری، منوط به محاسبه و اعلام نرخ موثر سود آن به بانک مرکزی (با جزییات کامل) و اخذ تاییدیه از این بانک است.
5- نرخ های سود علی الحساب تعیین شده در این بخشنامه، ناظر بر قراردادهایی است که پس از تاریخ صدور این بخشنامه بین بانک ها و موسسه های اعتباری و مشتری منعقد می شود.
نرخ سود علی الحساب در قراردادهای منعقد شده قبلی تا پایان مدت زمان قرارداد که حداکثر یک سال شمسی خواهد بود، معتبر است.
قراردادهای منعقد شده با نرخ های سود علی الحساب قبلی به هیچ وجه قابل تمدید نیست و در صورت تمایل مشتری به تمدید قرارداد خود با بانک ها و موسسه های اعتباری، تمدید آنها فقط در چارچوب مقررات و نرخ های سود علی الحساب‌لازم الاجرا در زمان تمدید قرارداد امکانپذیر است.
6- نرخ های سود علی الحساب پرداختی به سپرده های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز مشمول نرخ سود علی الحساب مقرر در این بخشنامه است.
7- در صورتی که سپرده گذار قبل از پایان مدت قرارداد، اقدام به برداشت یا بستن حساب سرمایه گذاری یک ساله خود کنند، نرخ سود علی الحساب اینگونه حساب ها معادل نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی(روز شمار)در نظر گرفته می شود.
برای برخورداری از سود سپرده، حداقل دوره ماندگاری در حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت از زمان افتتاح، یک ماه است.
8- بانک ها و موسسه های اعتباری مکلفند از اعمال هرگونه روشی که به افزایش نرخ موثر سود سپرده ها منجر شود(از جمله از طریق اتخاذ روش های مختلف حسابداری و محاسباتی یا اعمال تغییرات نرم افزاری در سیستم های رایانه ای و …) به طور جدی اجتناب کنند.
عوامل موثر در این زمینه اعم از مدیران و کارکنان بانک ها و موسسه های اعتباری و شرکت های نرم افزاری طرف قرارداد آنها ـ حسب مورد ـ تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند؛ در صورت احراز مشارکت یا همکاری شرکت های نرم افزاری طرف قرارداد با بانک ها و موسسه های اعتباری در ارتکاب تخلف، شبکه بانکی از ادامه همکاری با شرکت های مذکور منع می شود.
به گزارش ایرنا، معاون اقتصادی بانک مرکزی امروز در نشست خبری از ثبات نرخ سود علی الحساب روزشمار سپرده های عادی بانکی خبر داد و گفت: نرخ سپرده های یکساله نیز 15درصد باقی ماند.
«پیمان قربانی» تاکید کرد این نرخ ها علی الحساب بوده و بانک ها در پایان سال مالی خود در صورتی که تشخیص دهند در یک سال مالی سود بالاتری از محل سرمایه گذاری و عملیات بانکی کسب کرده اند، می توانند سود بیشتر به سپرده گذاران بدهند.
قربانی گفت: البته قراردادهای قبلی بانک ها با سپرده گذاران خود تا زمان سررسید، به قوت خود باقی است اما قراردادهای تمدیدی آنها باید با نرخ های جدید بسته شود.
وی تاکید کرد بر مبنای این بخشنامه هر گونه افزایش در سپرده های قبلی سپرده گذاران ممنوع است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام*9186*1961* تنظیم: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


درباره gohari