خانه / دسته‌بندی نشده / نماینده مجلس ایران: بیشترین آسیب تغییرات اقلیمی متوجه زنان روستایی است

نماینده مجلس ایران: بیشترین آسیب تغییرات اقلیمی متوجه زنان روستایی استبه گزارش خبرنگار ایرنا، سمیه محمودی عصر سه شنبه به وقت محلی در نشست ویژه نمایندگان مجالس کشورها با موضوع « کاهش اثرات تغییرات اقلیمی بر زنان و دختران روستایی » که در حاشیه اجلاس شصت و دوم کمیسیون مقام زن و در سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: آنچه عیان است در دهه های اخیر، مساله تغییرات اقلیمی به یکی از مهم‌ترین و پیچیده ترین چالش های بشر تبدیل شده است و کشورهایی که در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته‌اند، نسبت به تغییرات اقلیمی حساس تر هستند.
نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شعاع تاثیر آثار تغییرات اقلیمی در مناطق روستایی که زندگی آنان وابستگی بالایی به طبیعت دارد وسیع¬تر است؛ در این میان، زنان و دختران ساکن روستا بیشترین آسیب-پذیری را در برابر این تغییرات تجربه می کنند.
محمودی با بیان این که یکی از آثار تغییرات اقلیمی پیامدهای اقتصادی است، اظهار کرد: اقتصاد و معیشت زنان در روستا معمولاً وابسته به زمین، کشاورزی و دامپروری است که با تغییر اقلیم، همین منابع درآمدی نیز، دچار زیان می شود.
وی ادامه داد: در این شرایط، زنان برای امرار معاش دچار آسیب ها جدی از جمله وابستگی اقتصادی به مردان و مهاجرت می شوند.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان اضافه کرد: از طرفی به هنگام مهاجرت تنها قادر به انجام حرفه‌ و مهارت‌های محلی بوده و مهارت‌های خاص دیگری را نیاموخته اند که بتواند جایگزین منبع درآمدی قبلی باشد.
محمودی تاکید کرد: آثار اجتماعی و روانی از دیگر پیامدهای بسیار مهم تغییرات اقلیمی است چرا که زنان به دلیل عاطفی بودن، نقش مراقبت‌گری و همچنین به دلیل خصلت از خود گذشتگی مادرانه در زمان کمبود خوراک، سهم غذا و بهداشت خودشان را به سایر افراد خانواده می‌بخشند و در نتیجه، احساس فشار زیادی می‌کنند.
وی یادآور شد: بنابراین از آثار اجتماعی تغییر اقلیم می¬توان به کاهش کیفیت زندگی و کاهش سطح بهداشت اشاره کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همه ما می دانیم زنان به عنوان نیمی از مردم کره زمین بسیار تحت تاثیر این پدیده واقع می شوند، بنابراین بایستی پیش بینی های لازم جهت مدیریت تغییرات اقلیمی و کاهش خسارات ناشی از آن صورت گیرد، به نحوی که آسیب های وارده به زنان و دختران روستایی که تامین کننده بخش اعظمی از امنیت غذایی هستند کاهش یابد. محمودی تصریح کرد:آثار هولناک تغییرات اقلیم در زندگی این زنان که نقش مهمی در تحکیم بنیان خانواده و نیز اقتصاد دارند، مصادف با تحلیل ظرفیت و پتانسیل های محلی هر کشوری است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید با بهره گیری از مشارکت زنان در حوزه های قدرت و تصمیم گیری این پدیده را مدیریت کرد.
شصت و دومین نشست کمیسیون مقام زن از روز دوشنبه با حضور هیات های زن از کشورهای عضو، انجمن های مردم نهاد مورد تایید شورای اجتماعی-اقتصادی این سازمان و مقامات سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد و تا 23 مارس ادامه دارد.
هیاتی از جمهوری اسلامی ایران هم در این نشست حضور دارند.
اروپام**1429انتهای پیام /*


درباره gohari