خانه / دسته‌بندی نشده / نبود پزشک متخصص سونوگرافی و سرگردانی بیماران پلدختر

نبود پزشک متخصص سونوگرافی و سرگردانی بیماران پلدختربه گزارش ایرنا امروزه پیشرفت تکنولوژی و فراوانی نیروی کار در امر سلامت مورد توجه است و خوشبختانه کشور ما نیز از نظر پزشک متخصص توانسته در دنیا خودی نشان دهد اما متاسفانه شهرستان محروم پلدختر در حال حاضر از نبود متخصص در بیمارستان رنج می برد.
شاید دلیل این امر نیز همین محرومیت باشد که پزشکان به دلیل نبود امکانات رفاهی لازم در این شهرستان دوام نمی آورند مانند پزشک متخصص سونوگرافی که تنها مدت کوتاهی در پلدختر می ماند و با رفتن وی دوباره مردم با مشکل مواجه می شوند.
با توجه به اینکه تشخیص بیشتر بیماری ها ممکن است به انجام سونوگرافی نیاز داشته باشد، حضور پزشک متخصص سونوگرافی در بیمارستان پلدختر ضروری است.
یک بیمار پلدختری در این رابطه با انتقاد شدید از نبود متخصص به ویژه پزشک سونوگرافی در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: یک هفته پیش برای انجام سونوگرافی به این بخش در بیمارستان پلدختر مراجعه کردم که با نبود پزشک مواجه شدم و در این حین علاوه بر من حدود 100 نفر دیگر برای مراجعه به سونوگرافی آنجا حضور داشتند که همه به در بسته خوردیم.
مهدی کاییدی افزود: نیاز به متخصص در بیمارستان امام خمینی(ره) پلدختر به شدت احساس می شود؛ جمعیت مراجعه کننده به این بیمارستان جمعیت کمی نیست زیرا علاوه بر جمعیت 80 هزار نفری شهرستان، شهرهای اطراف مانند دره شهر و رومشکان نیز به خیل این جمعیت اضافه شده است.
یک شهروند پلدختری نیز گفت: همسرم به دلیل مشکل کلیه هر ماه یک بار نیاز به سونوگرافی دارد و پنج ماه متوالی است که به بیمارستان پلدختر مراجعه می کنیم اما تمام این مدت هر بار با نبود پزشک متخصص سونوگرافی مواجه می شویم با این وجود مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز پاسخگو نیستند و حتی جواب تلفن را نمی دهند.
اصغر عالی پور افزود: هر بار مجبور می شویم برای انجام سونوگرافی مسافت 220 کیلومتری رفت و برگشت تا مرکز استان را طی کنیم که این مسئله علاوه بر رنج سفر و خطرات جاده ای، هزینه های مالی هنگفتی را به دنبال دارد که از توان درآمدی ما خارج است.
وی اظهار داشت: شهرستان پلدختر منطقه ای عشایری است که بیشتر مراجعه کنندگان به بیمارستان روستایی و مردمی محروم هستند که برای تشخیص اولیه بیماری و یک سونوگرافی ساده مجبور می شوند به شهرهای اطراف و مرکز استان مراجعه کنند.
یک زن باردار پلدختری نیز گفت: زنان باردار برای تشخیص به موقع وضعیت جنین چه از نظر سلامت و چه تعیین جنسیت نوزاد در طول بارداری چندین بار ممکن است نیاز به انجام سونوگرافی پیدا کنند که این امر نقش تعیین کننده ای در سرنوشت مادر و نوزاد دارد.
محبوبه مهدوی افزود: متاسفانه مدت ها و شاید ماه ها است بیمارستان پلدختر پزشک متخصص سونوگرافی ندارد از طرفی بانوان پلدختری همیشه از نبود متخصص سونوگرافی زن رنج می برند و برای آنها مراجعه به پزشک مرد سخت است.
رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت 150 هزار نفری مردم پلدختر، معمولان، رومشکان و ماژین دره شهر ایلام تاکنون برای انجام سونوگرافی به بیمارستان پلدختر مراجعه می کردند که هم اکنون به دلیل حضور نداشتن متخصص سونوگرافی در تنگنا قرار گرفته اند.
ناصر بابایی افزود: هر روز خیل عظیمی از مراجعه کنندگان به بیمارستان پلدختر مجبور می شوند برای انجام سونوگرافی با طی کردن مسافت طولانی تا مرکز استان ادامه روند درمان خود را در بیمارستان عشایر خرم آباد پی بگیرند.
وی از دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواست این موضوع را پیگیری و برای رفع مشکل مردم و استقرار پزشک متخصص سونوگرافی در بیمارستان پلدختر تلاش کند.
فرماندار پلدختر نیز اظهار داشت: با توجه به جمعیت 80 هزار نفری شهرستان، عبور جاده ترانزیتی به عنوان شاهراه حیاتی از پلدختر، تصادفات خونین و ناگوار جاده ای و همچنین مراجعه بیش از 90 درصد بیماران شهرستان رومشکان و بخش ماژین دره شهر از توابع استان ایلام به بیمارستان پلدختر حضور پزشک متخصص سونوگرافی ضروری است.
نعمت اله دستیاری افزود: به رغم پیگیری های متعدد از طریق فرمانداری و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مکاتبات انجام شده و تماس های تلفنی با مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان و رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان درخصوص تامین پزشک سونوگرافی به بیمارستان پلدختر اما تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.
وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه تمام امکانات و تجهیزات لازم برای حضور متخصص در بیمارستان پلدختر مدت ها خریداری و فراهم شده اما همچنان بدون استفاده مانده و این امر در عرصه سلامت به مشکل اصلی مردم شهرستان تبدیل شده است.
فرماندار پلدختر با انتقاد شدید از نبود پزشک سونوگرافی در پلدختر افزود: 6 ماه است بیمارستان این شهرستان پزشک متخصص سونوگرافی ندارد و چنانچه تا پایان هفته جاری این مشکل در این بیمارستان به عنوان یکی از مطالبات و خواسته های اصلی مردم برطرف نشود موضوع را از طریق وزارت بهداشت و درمان پیگیر می شویم.
شهرستان پلدختر در 120 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان لرستان واقع شده است.
7272/3022
خبرنگار: فاطمه مهرابی**انتهای پیام /*


درباره gohari