خانه / دسته‌بندی نشده / مشکلات خوزستان باید درسطح ملی بررسی شوند

مشکلات خوزستان باید درسطح ملی بررسی شوندبه گزارش ایرنا همایون یوسفی بامداد سه شنبه در میزگرد صداو سیمای مرکز خوزستان با حضور رییس سازمان محیط زیست کشور و استاندار خوزستان، با تصریح به اینکه خوزستان هشت سال درگیر جنگ تحمیلی بوده، افزود: بیش از 12 سال نیز از گسترده شدن سایه گرد و غبار بر سر مردم استان می گذرد که تحمل این شرایط به مراتب از جنگ هم سخت تر است.
یوسفی خوزستان را موتور محرکه تولید در کشور دانست و خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از مشکلات زیست محیطی خوزستان به عملکرد وزرای نفت، نیرو و جهادکشاورزی دوره های متوالی باز می گردد و مخاطب اصلی انتقادات ما آنان هستند.
وی با بیان اینکه شاه بیت مشکلات زیست محیطی، کمبود آب است یادآور شد: مشکلات حوزه آب به عدم مدیریت صحیح منابع آبی و بحث انتقال آب باز می گردد. اگر امروز شاهد بحران گرد و غبار هستیم بخش عمده آن ناشی ازطرحهای انتقال آب خوزستان است.
نماینده مردم اهواز مطرح کرد: تصمیماتی که وزارت نیرو درخصوص انتقال آب می گیرد برمبنای محاسباتی است که یک شرکت خصوصی ارائه می دهد اما مساله آنجاست که این شرکت خصوصی متعلق به استانی می باشد که قرار است آب خوزستان به آنجا منتقل شود.
وی درخصوص آورد آب رودخانه های استان اظهار کرد: در دهه های پیش مقدار آورد آب کارون 60 میلیارد مترمکعب بود اما درحال حاضر به 14 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. همچنین آورد حوضه مارون از هزار و 500 میلیون متر مکعب به 80 میلیون مترمکعب کم شده است.

**اکثر طرح های انتقال آب تاییدیه محیط زیست ندارند
یوسفی گفت: در حوضه آبی خوزستان 12 طرح انتقال آب وجود دارد که برخی از آنها اجرا، برخی در مرحله اجرا و بخشی دیگر در مرحله مطالعه هستند اما اکثر آنها تاییدیه محیط زیست را ندارند.
وی ادامه داد: در استان خوزستان برای رفع نیازهای آبی به 25 میلیارد مترمکعب آب نیاز می باشد این درحالیست که تنها 20 میلیارد متر مکعب آب وجود دارد و این بدان معناست که در خود استان با کمبود آب مواجه هستیم.
نماینده مردم اهواز با اشاره به اینکه در شرایط عادی میزان استاندارد برداشت از رودخانه ها 40 درصد است اظهار کرد: برداشت تا 60 درصد نیز از رودخانه کارون قابل اغماض است اما درحال حاضر بیش از 90 درصد آورد این رودخانه برداشت می شود.
وی بحث کمبود آب را بحث مرتبط با حیات مردم دانست و گفت: درحال حاضر یک میلیارد مترمکعب آب برای تامین حق آبه تالاب شادگان، 600 میلیون متر مکعب برای اجرای فاز دوم طرح 550هزار هکتاری، 600 میلیون متر مکعب برای کنترل کانون های ریزگرد، 250 میلیون متر مکعب برای آبیاری نخیلات اهواز، آبادان، شادگان و خرمشهر نیاز است.
استان خوزستان از جمعه گذشته برای چهارمین روز متوالی با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم می کند که این امر سبب تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات برخی شهرستان ها در سه روز گذشته شد.
رییس جمهوری در نشستی در روز دوشنبه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی را مامور سفر به خوزستان و رسیدگی به اوضاع و پیگیری طرح های مبارزه با گرد و غبار کرد.
/6002/9887
خبرنگار: ندا رضاپور**انتشار: کبری آقازریانتهای پیام /*


درباره gohari