خانه / دسته‌بندی نشده / مدیریت حوزه هنر با ذی‌نفعان از مهمترین امتیازات کشورداری است

مدیریت حوزه هنر با ذی‌نفعان از مهمترین امتیازات کشورداری استبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، لعیا جنیدی روز سه شنبه در هشتمین «همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط » با محوریت استراتژی ملی مالکیت ادبی و هنری که با حضور جمعی از استادان حقوق، اصحاب فرهنگ و هنر تصریح کرد: تا قرن 17،اقتصاد زمین محور بود، بعد از آن تبدیل به سرمایه ای شد و با توجه بیشتر به سرمایه فکری، حوزه مالکیت ادبی نیز مورد اهمیت قرار گرفت.
وی افزود: در این مرحله مردم فهمیدند اقتصاد بر یک نوع سرمایه، متمرکز نیست و می توانند در ابعاد بزرگ تر نقش داشته باشند و بر همین اساس مالکیت فکری در هنر و صنعت رشد یافت و به توسعه یافته شکل دیگری بخشید.
جنیدی با بیان اینکه نظام فرهنگی، اقتصادی اجتماعی پیشرفته بر اساس دانش حقوقی توسعه یافته شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: در این شرایط هست و نیست ها را به درستی پیدا کرده و بایدها و نبایدها تدوین شده است.
وی افزود: برای یک کشور توسعه یافته با نظام حقوقی باید مقررات و اجرا با جزییات شکل گرفته باشد و برای ایجاد قوانین و مقررات درست نیازمند چنین همایش هایی هستیم تا با همگرایی به دور از مدیریت جزیره ای، اتلاف انرژی نیروها و پرهیز از تکرار جهت گیری مناسب را پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه در این وضعیت می توانیم شکل اجرایی کاملی را پیش روی خود داشته باشیم تا دستگاه های قضایی و اجرایی برای حل مشکلات مالکیت فکری گام بردارند، تصریح کرد: برای رفع اختلافات بر اساس اعتماد دولت و مردم، امروزه عدالت ترمیمی جایگزین حقوق کیفری شده است که بر اساس این جهت گیری، به جای مجازات بزهکار به جبران خسارت فرد زیان دیده می پردازد و نقطه ثقل بر جامعه و افراد نزدیک به وضعیت جرم متمرکز است.
جنیدی با بیان اینکه تاکنون در مدیریت مدرن همه ابعاد زندگی بر عهده دولت بوده است، خاطرنشان کرد: شرایط به گونه ای است که باید تمام حوزه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به مردم بازگردانده و امور به خودشان واگذار شود و این موضوع شامل حل و فصل مشکلات نیز می شود.
معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین وضعیت انحصاری حقوق مالکیت فکری برای آفریننده را قانون درست و کاملی ندانست و تاکید کرد: زمانی این حقوق برای تشویق اندیشه و تلاش و ترویج آن ضرورت داشت اما امروزه با دیگر حقوق جامعه در تعارض قرار گرفته و باید با همایش ها و سمینارها آن را به نقطه تعادل برسانیم.

** هیچ تحریمی یارای مقابله با هنر ایرانی ندارد
معاون حقوقی و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد نیز در این مراسم گفت: برخلاف همایش های پیشین که بر یک موضوع خاص تمرکز داشت، هشتمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط را به موضوع کلان «استراتژی ملی مالکیت ادبی و هنری» اختصاص داده ایم.
هادی حسینی، فرهنگ را زیربنای تمام جوامع ذکر کرد و بیان داشت: باید درک کنیم که هر اقدامی بدون در نظر گرفتن فرهنگ جز خسران زمانی و مالی چیزی در پی نخواهد داشت و برای دور زدن یا به زانو در آوردن تحریم ها که داد و ستد بین المللی و تولید را با مشکل مواجه می کند مواهب دیگری هم در کشور داریم پس نباید زیر سیطره نفت، کمر خم کنیم.
رئیس هشتمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با بیان اینکه مردمان خوش ذوق ایران که در تمام این کشور، زاینده فکر در جهان هستند تصریح کرد: در وضعیت ویژه کشور باید توجه بیشتری به فرهنگ شود زیرا بدون شک اگر فرهنگ و هنر در مسیر درست هدایت شود می تواند نقشه راهی برای سایر بخش ها باشد.
وی تاکید کرد: فرهنگ، هنر و آثار ایرانی جزء مزیت های رقابتی در جهان است که هیچ تحریمی یارای مقابله با آن را ندارد زیرا فکر و اندیشه تحریم نمی شود و اثر خود را می گذارد.
حسینی، هنر را زبان مشترک همه انسان ها دانست که مرزی نمی شناسد.
وی اظهار داشت: برای اینکه از مسیر خارج نشویم نیاز به یک نقشه راه داریم که مسیر فرهنگ و هنر در پیمایش توسعه، کمک خواهد کرد و با شناخت کامل اوضاع سیاسی و اجتماعی برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت بریزیم.
معاون حقوقی وزارت ارشاد افزود: در راستای دستور مقام معظم رهبری برای حمایت از تولیدات داخلی و چرخش اقتصاد با تولیدات خود، به مسیر مشخص نیاز داریم تا اصل دور نشویم.
به گفته وی، بعد از برگزاری این همایش برای عملی کردن دستاوردهای آن کمیته ای باید تشکیل شود تا نقشه راه به مرحله اجرا در بیاید.
هشتمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط 25 اردیبهشت ماه به دبیری لادن حسینی در سالن خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در حال برگزاری است.
فراهنگ ** 7561 **1055انتهای پیام /*


درباره gohari