خانه / دسته‌بندی نشده / مدیریت آب،اولویت کارگروه سازگاری با کم آبی فارس است

مدیریت آب،اولویت کارگروه سازگاری با کم آبی فارس استعنایت الله رحیمی سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت : تشکیل این کارگروه مورد تاکید وزیر نیرو و از مصوبات دولت است و چالش های حوزه آب و انرژی در استان فارس را بررسی می کند.
رحیمی با بیان اینکه پُرکردن چاه‌های غیرمجاز کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های مجاز راهکارهایی دفعی است گفت: ما باید برای مدیریت مصرف آب به جای برنامه برخوردی به سمت برنامه‌های هدایتی و ارشادی هم برویم، اولویت ما تامین آب آشامیدنی مردم است،بنابراین با مدیریت بیشتر بخش‌هایی مانند کشاورزی و صنعت، تامین آب آشامیدنی مردم را در اولویت اصلی این کارگروه قرار داده ایم.
معاون عمرانی استانداری فارس همچنین گفت: در سال گذشته گرایش ما در تامین اعتبارات عمرانی به سمت تامین آب آشامیدنی بود و امسال نیز قول مساعد برای تامین اعتبار در این زمینه خواهیم داد.
معاون عمرانی استانداری فارس پیشنهاد داد شرکت های آبفا ماهانه گزارشی از مصرف آب ادارات استان به استانداری ارائه دهند.
رحیمی گفت : باید مشخص شود که کدام دستگاه افزایش یا کاهش مصرف آب داشته است، کلیه انشعابات فضای سبز شهری که از آب آشامیدنی برای آبیاری استفاده می‌کنند باید قطع و آب غیر آشامیدنی برای آنها تامین شود.
در نخستین نشست کارگروه سازگاری با کم آبی ، حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس،به تشریح مصوبه هیات وزیران درزمینه تشکیل این کارگروه پرداخت و با بیان اینکه کاهش بارندگی امسال در استان فارس در 50 سال اخیر سابقه نداشته است گفت: میزان بارش‌های بهاری نیز به اندازه‌ای نیست که عقب‌ماندگی بارش‌های زمستانه را جبران کند.
دهقانی اظهار داشت:در بهار امسال 118 میلی‌ متر در مناطق مختلف استان فارس باران نازل شده است که نسبت به سال آبی گذشته 68 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت 60 درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان فارس بیان کرد:منابع آب سطحی در استان به شدت کاهش یافته و سطح آب رودخانه‌های فارس بین 70 تا حدود100 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس در مورد وضعیت سدهای استان فارس نیز گفت: ورودی سد درودزن 6 متر مکعب، ورودی سد ملاصدرا 4 متر مکعب و در مجموع ورودی‌های سدهای فارس 16.6 مترمکعب در ثانیه و خروجی آنها 12 متر مکعب است.
وی با اشاره به ساختار ناکارآمد اقتصاد آب کشور و با بیان اینکه عمده آب کشور به صورت مجانی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، افزود: با وجود اینکه کشت برنج در کل کشوربجز استانهای شمالی ممنوع شده است ولی همین دغدغه که آب در حال کم شدن است کشاورزان را به کشت بیشتر سوق می‌دهد به طوری که در سال‌های ترسالی در پایین دست سد درودزن حدود 40 هزار هکتار برنج کشت می‌شد اما در اوج خشکسالی به 70 هزار هکتار رسید.
دهقانی بیان کرد: مناطقی که با موضوع نکاشتن برنج مخالف هستند و نسبت به این موضوع اعتراض دارند کشت اول خود را گندم کاشته‌اند و می‌خواهند در کشت دوم برنج بکارند، ما با کشت دوم کاملا مخالف هستیم و تامین کننده آب برای کشت دوم نیستیم.
دهقانی گفت: کشاورزانی که فقط یک کشت انجام می‌دهند سهمیه آب موجود برای آنها کفایت می‌کند و می‌توانند با همین سهمیه برنج هم بکارند، بنابراین بیشتر مشکل اقدام برای کشت دوم و تامین آب در تابستان است.
وی با بیان اینکه در مناطقی که کشت برنج انجام شده است افت آب‌های زیرزمینی به 4 متر رسیده است گفت : این نشان می‌دهد که در مناطقی مانند شهرستان رستم ، آب‌های زیرزمینی پیش‌خور شده است.
دهقانی افزود: در مناطقی که کاشت برنج نداشتیم با وجود کاهش بارندگی سطح آب‌های زیرزمینی افت کمتری داشته است.
الله بخش نظرپور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز نیز دراین کارگروه با بیان اینکه در ماه‌های گرم سال 25 تا 30 درصد آب ورودی شهر در کولرهای آبی مصرف می‌شود اظهار داشت : 40 درصد جمعیت شهری فارس در شیراز زندگی می‌کنند و 670 هزار اشتراک آب در این شهر وجود دارد.تامین آب شرب تابستانی شیراز یک دغدغه بزرگ و مهم است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: در گرمای تابستان امسال به طور متوسط 900 لیتر در ثانیه کمبود آب داریم که با برنامه‌ ریزی های انجام شده 600 لیتر آن تامین شده و برای تامین 300 لیتر باقی‌مانده نیز باید به تعداد چاه‌های اجاره‌ای افزوده شود.
وی افزود: در حال حاضر 10حلقه چاه آب از شهرداری شیراز اجاره شده که باید به 30 حلقه چاه برسد، چاه‌هایی نیز بازدید شده و آب آنها در حال آزمایش است و در صورت تایید وارد مدار آبرسانی شیراز می‌شود.
نظرپور با بیان اینکه هر لیتر آب به قیمت 4 ریال به مصرف‌کننده عرضه می‌شود گفت : این در حالی است که قیمت تمام شده هر لیتر آب 12 ریال است، امسال باید نسبت به سال گذشته 20 درصد مصرف آب را کاهش دهیم تا بتوانیم شرایط پایداری در تامین آب تابستانی ایجاد کنیم.
مدیرعامل شرکت آبفا روستایی فارس هم دراین نشست با بیان اینکه 41 درصد جمعیت روستایی فارس از لحاظ تامین آب در وضعیت عادی، 24 درصد در وضعیت تنش و 35 درصد در وضعیت بحرانی قرار دارند، اظهار داشت: برای برون رفت مناطق روستایی از وضعیت بحرانی از 6 ماهه دوم سال گذشته 20 طرح دراین مناطق اجرا شده است.
علی بوستانی اضافه کرد : این طرح ها شامل 150 پروژه بود در روستاهایی که مشکل بیشتری در زمینه تامین آب داشتند اجرا شده است.
وی گفت: میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها 72 درصد است و تاکنون 40 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آن هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان فارس اضافه کرد: 251 منبع تامین آب روستاهای فارس به علت تداوم خشکسالی و کم بارشی در معرض آلودگی است که باید برای حفظ این منابع برنامه ریزی و چاره اندیشی کرد.
6113 /1876انتهای پیام /*


درباره gohari