خانه / دسته‌بندی نشده / قاضی عسکر: ایجاد تحول روحی و اخلاقی هدف سفرهای زیارتی است

قاضی عسکر: ایجاد تحول روحی و اخلاقی هدف سفرهای زیارتی استبه گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر امروز در جمع صدها تن از روحانیون و مداحان عتبات عالیات منطقه تهران با برشمردن برخی آسیب های اجتماعی در جامعه، برلزوم استفاده بهینه از فرصت سفرهای زیارتی و تلاش مجموعه دست اندرکاران در کشور برای حل این معضلات تاکید کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به برخی اتفاقات مانند اظهار نظرهای مغرضانه برخی افراد که سال ها در کشور راس کار بودند و یا قضیه دراویش اشاره کرد و ادامه داد: از همه دستگاه ها از جمله وزارتخانه های آموزش و پرورش و فرهنگ و آموزش عالی، صداو سیما، حوزه های علمیه، مساجد و تریبون های نمازجمعه انتظار می رود برای خنثی کردن توطئه های دشمنان و رفع آسیب ها هماهنگ با یکدیگر برنامه ریزی کرده و در جامعه فرهنگ سازی کنند.
وی با یادآوری اینکه دشمن از راه های گوناگون حتی استفاده از یک مجری فاسد در خارج از کشور و یا براه انداختن بحث حجاب اجباری بدنبال ضربه زدن به کشور است، افزود: این وضعیت می طلبد که نگاه و رویکرد جدیدی نسبت به سفرهای زیارتی داشته باشیم و برای ایجاد تحول روحی و اخلاقی در چند میلیون زائری که سالیانه به اماکن متبرکه در حج و عتبات عالیات مشرف می شوند برنامه ریزی و هرچه بیشتر تلاش کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به تشریح آثار ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائران برای مقابله با آسیب های اجتماعی پرداخت و و هشدار داد اگر برای مقابله با آسیب های اجتماعی همه کمک نکنند و به موقع اقدام نشود، آثار نامناسب در جامعه خواهد داشت و در آیات و روایات نیز تصریح شده است که می تواند به فروپاشی یک جامعه منجر شود.
وی خواستار تلاش هرچه بیشتر روحانیون و مداحان کاروان ها برای تبدیل کردن موضوع زیارت از یک سفر معنوی ساده به یک سفر تحول آفرین شد و گفت: در روایات یکی از اهداف زیارت نجات از سرگردانی و جهالت ذکر شده که تحقق آن از طریق فعالیت گسترده فرهنگی برای ارتقاء سطح معلومات زائران و دستیابی به تحول روحی و اخلاقی امکان پذیر است.
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت برلزوم تکیه به معرفت افزایی درسفرهای زیارتی تاکید و تصریح کرد: اگر زائر در این سفرها گوشه ای از عظمت والای ائمه معصومین علیهم السلام را بشناسد شیفته آنها خواهد شد لذا برای افزایش معرفت زائر نسبت به ائمه باید برنامه ریزی شود.
وی همچنین اهمیت توجه به محورهای اخلاص، شوق، درک شرایط زمان با قرارگرفتن در صحنه واقعه کربلا و محزون بودن در سفرهای زیارتی را برای ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائر یادآور شد و گفت: در آداب زیارت علاوه برغسل، به پوشیدن لباس های تمیز و مرتب، استفاده نکردن از زینت و سفره های رنگین، رعایت سکوت، پرهیز از جنجال و وقار و آرامش توصیه شده است.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تصریح کرد: این سفر باید برای مردم درس آموز باشد و برای کنارگذاشتن برخی حرکاتی که متاسفانه شماری از زائران انجام می دهند و با فرهنگ زیارت فاصله دارد برنامه ریزی شود و زمینه بهره برداری کافی برای همه فراهم گردد.
وی با بیان اینکه از راه و روش ائمه معصومین باید الگو گرفت، افزود: در زیارت بارگاه ائمه با آنها بیعت می بندیم که پیرو راه و روش آنان باشیم و بدنبال حق و فضیلت حرکت کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به زندگی ساده برخی علما و آثار آن در میان مردم اشاره کرد و و از روحانیون خواست از رفتارهایی که به شئون روحانیت لطمه وارد می کند، دوری و بدانند اگر دنیا زده باشند نمی توانند دیگران را به دوری از دنیا دعوت کنند.
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت همچنین برخی مشکلات سفر با کاروان های آزاد به عتبات عالیات را برشمرد و با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای متعادل نگاه داشتن هزینه سفر به عتبات و حج، گفت: در برنامه ریزی ها ارائه خدمات بهتر به زائران حوزه حج و زیارت در اولویت قرار دارد.
وی با تاکید براینکه مداح و روحانی باید کمک کنند تا در زائران معرفت افزایی تحقق یابد، از ذاکرین خواست که به مداحی های سنتی و اثرگذار بپردازند و از اشعاری که در جان و دل مردم نفوذ و به معرفت افزایی آنان کمک می کند، استفاده نمایند.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای برگزاری حج آینده، از ثبت نام زائران در کاروان های حج تمتع در روزهای آینده خبر داد.
همچنین حجت الاسلام والمسلیمن سید جواد مظلومی و محمد رضا باقری معاونان فرهنگی و بین الملل بعثه مقام معظم رهبری پیرامون فعالیت های فرهنگی، راهکارهای بهبود نظام تبلیغ دین، تلاش دشمنان برای براه انداختن تبلیغات سوء علیه مذهب و مسایل مهم عراق و منطقه سخنرانی کردند.
شبد**1953** **1010انتهای پیام /*


درباره gohari