خانه / دسته‌بندی نشده / فعالیت های ویژه انتقال خون گیلان در ماه رمضان اعلام شد

فعالیت های ویژه انتقال خون گیلان در ماه رمضان اعلام شدگزارش روابط عمومی انتقال خون استان گیلان به ایرنا حاکی است احمد مرادی بیان داشت: مرکز اهدای خون پایگاه رشت هر روز صبح ها از ساعت 8 تا 13 و 30 دقیقه و عصرها از ساعت 19 تا 23 و 30 دقیقه آماده خونگیری از علاقمندان است.
وی بیان داشت: دیگر مراکز اهدای خون در استان گیلان نیز همه روزه صبح ها از ساعت 8 تا 13 و 30 دقیقه و عصرها از ساعت 20 تا 23 و 30 دقیقه برای خونگیری فعال است.
مدیرکل انتقال خون استان گیلان اظهار کرد: به علت پایین بودن طول عمر برخی از فرآورده های خونی از جمله پلاکت ها، نیازمند دریافت خون به صورت مستمر و روزانه هستیم.
وی با اشاره به استقبال مردم برای اهدای خون در ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز روزانه بیماران، مردم اهدای خون را به زمان خاصی موکول نکنند و در طول سال، این امر خداپسندانه را انجام دهند.
مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه علاوه بر خون به اهدای پلاکت نیز نیازمندیم، اظهار کرد: پایگاه های سیار این اداره کل، همزمان با شب های قدر در مناطق مختلف استان فعال هستند.
مرادی خاطرنشان کرد: روزه داران در صورت صرف وعده سحری مناسب همراه با مایعات کافی، می توانند در ساعات اولیه روز با مراجعه به مراکز انتقال خون استان گیلان، خون سالم خود را اهدا کنند.
وی از عموم مردم خواست اگر نذری برای اهدای خون در ماه مبارک رمضان دارند، نذر خود را به شب های قدر موکول نکنند بلکه در صورت امکان، طی دو هفته ابتدای ماه مبارک که نیاز به خون بیشتر است، اهدا خون داشته باشند.
سالانه به طور میانگین بیش از 200 هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرد.
استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی ، تالاسمی و فاویسمی جزء استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.
حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال (اهداکنندگان مستمر تا 65 سال )، حداقل وزن 50 کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.
پایگاه انتقال خون در رشت میدان فرهنگ، خیابان آزادگان جنب پارک اندیشه و اداره کل انتقال خون استان گیلان، شهرستان لاهیجان در خیابان امام خمینی جنب بیمارستان 22 آبان، لنگرود در خیابان دکتر شریعتی جنب شبکه بهداشت و درمان و پایگاه انتقال خون رودسر در خیابان انقلاب بیمارستان شهدا فعال هستند.
همچنین پایگاه انتقال خون بندرانزلی در میدان امام خمینی، سی متری جنب اداره هواشناسی، فومن در خیابان شهید بهشتی جنب آتش نشانی، تالش خیابان شهید بهشتی جنب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستارا خیابان امام خمینی جنب بیمارستان دکتر شریعتی فعال هستند.
7286/2007انتهای پیام /*


درباره gohari