خانه / دسته‌بندی نشده / فرسایش بادی سالانه 32 میلیارد ریال به استان سمنان خسارت می‌زند

فرسایش بادی سالانه 32 میلیارد ریال به استان سمنان خسارت می‌زندعلی ترابی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، با بیان این که معادن سطحی با برداشت لایه ای از خاک پوشش گیاهی را از بین می برند و از بین رفتن پوشش گیاهی فرسایش بادی را به دنبال دارد، افزود: این معادن بیشتر در جنوب استان سمنان قرار دارد و آمار دقیقی از میزان تخریب نیست، ولی پیش بینی می شود بیش از چند هزار هکتار باشد.
ترابی تصریح کرد: برای کنترل و تثبیت ماسه های روان در کانون های بحرانی فرسایش بادی تا کنون 320 هزار هکتار طرح بیابان زدایی تهیه شده که حدود140 هزار هکتار از سطح کانون های بحرانی فرسایش بادی را می پوشاند.
وی خاطر نشان کرد :دولت به تنهایی نمی تواند با مساحت گسترده 477هزار هکتاری کانون بحرانی فرسایش بادی در استان سمنان مقابله کند و مردم نیز باید مشارکت داشته باشند.
وی، نهال کاری ،آبیاری و مراقبت ،بذرکاری در استان سمنان با استفاده از گونه های گیاهی مقاوم مانند تاغ، آتریپلکس، قره داغ و اسکمبیل ، مدیریت هرز آب و تثبیت تپه های ماسه ای با احداث باد شکن را برخی از اقدامات انجام شده برای جلوگیری از بیابان زایی و کنترل فرسایش نام برد.
مسوول اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، با اشاره به این که از سال 1389 تا کنون در بیش از 20هزار هکتار از استان سمنان طرح های توسعه پوشش گیاهی اجرا شده است، گفت: نهال کاری در هفت هزار و 500 هکتار و عملیات کنترل روان آب و هرزآب چهار هزار و 700 هکتار در سال گذشته و 12هزار هکتار امسال انجام شده است.
وی با بیان این که مجموع اعتبارات تخصیص یافته به استان سمنان بیش از 40میلیارد ریال بود گفت: سال گذشته با تخصیص 31 درصدی اعتبارات استانی عملکرد طرح های شاخص 54 درصد بود و اگر تخصیص اعتبارات امسال روند پارسال را داشته باشد، پیش بینی می شود در 13هزار هکتار طرح های بیابان زدایی اجرا شود.
وی بیابان زدایی را از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی و زمینه ساز اجرای سایر طرح ها مانند کارخانجات و صنایع دانست و محدودیت های کمی و کیفی منابع آب و خاک را شامل 16.56درصد از عوامل محیطی بیابان زایی در استان سمنان برشمرد.
ترابی با اشاره به نقش عوامل انسانی در بیابان زایی و تاکید بر فرهنگ سازی برای نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی و پوشش گیاهی به عنوان مانعی در برابر بیابان زایی و فرسایش بادی، افزود :بوته کنی 2 دهم درصد، چرای بی رویه با 15 درصد، تبدیل کاربری اراضی با 15صدم درصد ،افت سطح سفره آب زیر زمینی با سه درصد و فقدان مدیریت صحیح اراضی با 14 صدم درصد از کل استان از عوامل انسانی بیابان زایی است.
مسوول اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی استان سمنان با اشاره به سهم 15درصدی چرای بی رویه دام که نسبت به دیگر عوامل انسانی بیشترین نقش را در تخریب مراتع دارد، گفت: به عنوان راهکار می توان به دام بیشتر علوفه دستی داد تا کمتر وارد مراتع شوند و یا در مواردی برای حفظ آب و خاک گوشت از کشورهای دیگر وارد شود.
به گزارش ایرنا، اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در ارزیابی سال گذشته موفق به کسب مقام اول شد، بیش از پنج میلیون هکتار از استان را مناطق بیابانی شامل می شود و حدود یک هزار و 270هکتار از این مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی است و تا کنون 477 هزارهکتار کانون بحرانی فرسایش بادی شناسایی شده است.
6103/7342 خبرنگار ایرنا:الناز ملکی ** انتشار دهنده :مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه تریک اخبار و رویداد ها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN @مراجعه کنید.انتهای پیام /*


درباره gohari