خانه / دسته‌بندی نشده / سالانه 270 محله ناکارآمد کشور بازآفرینی می شود

سالانه 270 محله ناکارآمد کشور بازآفرینی می شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ عشایری روز چهارشنبه در ستاد بازآفرینی شهری استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: به منظور بررسی وضعیت دقیق بافت های ناکارآمد کشور تا 25‌ مهر ماه امسال به تمام استان ها سفر خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه مشکلات اجتماعی زندگی در مناطق حاشیه ای، بیشتر معضلات بافت های شهری آن ها است، گفت: 30 درصد از جمعیت ایران در بافت های ناکارآمد شهری و حاشیه ای زندگی می کنند و با مشکلات آن درگیرهستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شرکت عمران و بهسازی شهری در بحث بازسازی مناطق حاشیه ای وارد می شود، گفت: در این بازسازی ها، توسعه خدمات زیربنایی و بنیان های شهری بر عهده دولت و شهرداری ها است و باقی امور نیز با کمک سرمایه گذاران و مردم انجام می شود.
وی با بیان اینکه 141 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد، گفت: 20 درصد بافت های شهری کشور ناکارآمد است که باید برای بازآفرینی آنها اقدام کرد.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری کشور، با بیان اینکه 543 شهر در ایران دارای بافت های ناکارآمد شهری هستند، گفت: براساس آخرین آمارهای به دست آمده 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های حاشیه ای و ناکارآمد زندگی می کنند.

** طرح ملی بازآفرینی شهری
عشایری در بخش دیگری از صحبت های خود به طرح ملی بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: این طرح هم اکنون به منظور تصویب در هیات دولت در حال بررسی است و پس از تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.
وی افزود: براساس هماهنگی هایی که با نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون عمران شده است، به نظر می رسد طرح ملی بازآفرینی شهری به سرعت در مجلس تصویب و اجرایی شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه براساس این طرح هزینه ساخت و ساز در مناطق حاشیه ای نسبت به دیگر نقاط شهری 20 تا 25 درصد کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: تسهیلات مورد نیاز متقاضیان برای بازسازی مناطق حاشیه ای از طریق بانک مسکن پرداخت می شود.
عشایری اضافه کرد: پس از تصویب طرح، نهادهای محلی به منظور توسعه محلات حاشیه ای تصمیم گیری و ستادهای بازآفرینی شهری استانی و ملی از آن حمایت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه سالانه یک صد هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده کشور ساخته خواهد شد، گفت: مالک هر واحد که قصد بازسازی در مناطق حاشیه ای و ناکارآمد را داشته باشد، 500 میلیون ریال تسهیلات با سود 9 درصد دریافت خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه مشوق هایی به منظور سرمایه گذاری در بافت های ناکارآمد شهری در نظر گرفته شده است، گفت: تمامی مشوق ها، تخفیف ها و ابزارهای حمایتی که شامل مناطق محروم ‌می شوند به مناطق حاشیه ای نیز اختصاص پیدا خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با خدمات سازمان بازآفرینی شهری در کرمانشاه گفت: این سازمان بین 500 تا 600 واحد را در مناطق حاشیه ای شهرهای استان خواهد ساخت و مبلغی را نیز در اختیار شهرداری ها قرار خواهد داد.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.
30 درصد از جمعیت حدود یک میلیون نفری شهر کرمانشاه مرکز استان در مناطق حاشیه ای زندگی می کنند.
7445/8066انتهای پیام /*


درباره gohari