خانه / دسته‌بندی نشده / رویکرد دولت، باز آفرینی محله های تاریخی است

رویکرد دولت، باز آفرینی محله های تاریخی استبه گزارش ایرنا، هوشنگ عشایری روز یکشنبه در آیین آغاز عملیات احداث شبکه فاضلاب شهرک مهدی آباد شیراز افزود: 19 میلیون نفر از جمعیت کشور ساکن محله های هدف باز آفرینی هستند که از این تعداد 11 میلیون نفر در حاشیه شهرها و سکونت گاههای غیر رسمی و هشت میلیون نفر در بافت های ناکار آمد میانی و بافت تاریخی شهرها زندگی می کنند.
او اظهار کرد: به جای اینکه شهر را در نقاط جدید شهری ببینیم و مردم را به محله هایی که وجود نداشتند بکشانیم یعنی زمین به محدوده شهر اضافه کنیم و شهر را در سمت افقی توسعه دهیم، انتظار دولت این است که حرکت به سمت بافت قدیم و بافت ساخته شده برای احیا و باز زنده سازی آنها باشد.
عشایری گفت: برای تحقق این هدف، ظرف سال های 93 و 94 سندی تنظیم و یک برنامه جامع برای معماری و احیای محله های مورد هدف باز آفرینی تدوین و به تمام نهادهای مرتبط که شامل وزارتخانه های کشور، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، وزارت نیرو و همچنین ساکنان این محلات ابلاغ شد و برنامه ها باید بر اساس این سند پیش روند.
وی افزود: در سال های 95 و 96 هم فعالیت اجرایی آغاز شده و سال 95 نزدیک به 40 پروژه با اعتباری بیش از 400 میلیارد ریال توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران اجرا شد که این رقم امسال به 680 پروژه با اعتباری افزون بر 6 هزار و 400 میلیارد ریال رسیده است.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: این امر حاکی از این است که دولت در این مورد نگاه ویژه دارد و رئیس جمهوری هم بر فعالیت بی وقفه در این محله ها تاکید دارد.
عشایری افزود: تا سال 1400 باید خدمات شهری در این محله ها را هم از حیث کالبدی و هم به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به میانگین شهری در همان شهرها برسانیم و این هنگامی محقق می شود که نگاه برنامه جامع مشترک به این برنامه وجود داشته باشد و تمام دستگاه های مرتبط مسئولانه در این مناطق کار کنند.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس هم گفت: در شهر شیراز کار مطالعه بر روی 30 محله که نیازمند باز زنده سازی هستند انجام شد که از این تعداد 10 محله انتخاب و در اولویت قرار گرفته اند.
فیروز تکاور، اجرای شبکه فاضلاب شهرک مهدی آباد شیراز را اقدامی برای محرومیت زدایی از این محله دانست و افزود: این کار با اعتباری بیش از 45 میلیارد ریال و با پنج هزار متر لوله گذاری انجام می شود و اعتبار مورد نیاز نیز از سوی وزارت راه و شهرسازی تامین شده است.
وی، وضعیت فاضلاب این محله را بسیار نامطلوب توصیف کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی فاضلاب این محله، لازم است که این طرح به سرعت اجرا شود تا این محله از این وضعیت رهایی یابد و می کوشیم تا این طرح که زیر نظارت آبفای شیراز اجرا می شود، ظرف کمتر از یک سال به بهره برداری برسد.
تکاور ادامه داد: امسال 85 میلیارد ریال توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به اجرای طرح های مختلف در شهر شیراز اختصاص یافته است.
6122 /6118
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده: عباسعلی نقی یانانتهای پیام /*


درباره gohari