خانه / دسته‌بندی نشده / دیده‌ بان طبیعت سرزمین خود باشیم

دیده‌ بان طبیعت سرزمین خود باشیمبه گزارش ایرنا سیزده به در را می توان روز گفت و گو با طبیعت نامید؛ روزی که مردم در کنار شادی و تفریح خود با طبیعت با زبانش به گفت و گو می‌نشینند و سالگرد چگونگی پاسداشت و حفظ این نعمت خدادادی را جشن می‌گیرند.
مردم گوشه و کنار خوزستان نیز به رسم همه ایرانی ها برای گذران 13 به در صبح تا شام در طبیعت استان یا پارک ها و فضاهای سبز شهری می روند.
طی سال های اخیر سیزدهمین روز فروردین به خاطر بی توجهی مردم نسبت به حفظ محیط زیست و طبیعت از سوی کمپین ها و انجمن های دوستدار طبیعت اهمیت بیشتری پیدا کرده است و تلاش شده تا با استفاده از آگاهی بخشی و تبلیغات مناسب از آسیبهای زیست محیطی این روز مانند رهاسازی زباله های غیرقابل بازیافت با حجم بالا، آتش سوزی جنگل‌ها، مراتع و حتی چمن‌های پارک‌ها و فضاهای شهری، آسیب رساندن به محل زندگی حیوانات در طبیعت و … جلوگیری شود یا میزان آن را به حداقل برسانند.
امسال علاوه بر دوستداران محیط زیستی مردم در صفحات و شبکه های مجازی خود از 2 روز قبل هشتگ ها و چالش‌های ‘بی زباله’ ، از خودمان شروع کنیم’ را دنبال می‌کنند و به اشتراک می گذارند و خواهان حرکت خودجوش از سوی مردم برای حفظ و نگهداری محیط زیست و طبیعت هستند.

*** چند توصیه محیط زیستی برای سیزده بدر
با این حال دوستداران محیط زیست چند توصیه محیط زیستی برای سیزده بدر یا روز انس با طبیعت به مردم پیشنهاد داده اند و معتقدند احترام به طبیعت احترام به زندگی است و احترام به زندگی احترام به خالق هستی است.
آن‌ها از مردم خواسته اند با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشیم و مردم به عنوان دیده بان طبیعت سرزمین برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران، احساس مسوولیت کنند و به دیگران نیز آن را آموزش و تذکر دهند.
بر این اساس به جای رها سازی سبزه های نوروزی در طبیعت، آنها را به مراکز جمع آوری در نظرگرفته شده تحویل دهند و ماهی های قرمز را هرگز در رودخانه ها و محیط های آبی طبیعی رهاسازی نکنند.
کارشناسان می گویند: با توجه به فصل گل دهی گیاهان، محل اسکان را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری کنند.
بگفته این دوستداران طبیعت همچنین در زمان حضور در طبیعت، تاحد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند تا از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری شود.
بر پایه این گزارش مردم باید از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند و خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنند اما بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیکی است.
این کارشناسان تا کید کردند همراه داشتن کیسه مخصوص جمع آوری زباله بسیار ضروری است تا در پایان زباله های خود را به محل های جمع آوری زباله منتقل کنید و از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی پرهیز شود و به جای شکار یا زنده گیری حیوانات و چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرید و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرید.
باتوجه به این که فروردین آسیب پذیرترین زمان برای گیاهان است، حتی الامکان از رفتن به مراتع و پارک خودرو روی گیاهان خودداری شود و کمترین ردپا را در طبیعت گذاشته شود
در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی کنند و از حیوانات بی پناه مراقبت شود همچنین آلودگی صوتی تاثیر منفی بر روی حیوانات دارد، در هنگام حضور در طبیعت این موضوع مد نظر قرار گیرد.
در صورت مواجه شدن با آتش سوزی در محیط های طبیعی، نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته شود.
ورود به حاشیه یا حریم مناطق چهارگانه حفاظت شده سازمان محیط زیست نیازمند رعایت قوانین مربوط به آن است.
از آلوده کردن حاشیه رودخانه ها، مظهر چشمه ها و قنوات خودداری شود و برای جلو گیری از آلودگی آب های روان در هنگام شستن ظروف از مصرف مواد شوینده استفاده نشود و در صورت امکان ظروف استفاده شده را برای شست و شو به منزل باز گردانده شوند.
از قرار دادن مواد غذایی اضافه برای جانوران و پرندگانی که در طبیعت زندگی می کنند خوداری شود زیرا نه تنها باعث بیماری حیوانات می شود بلکه با این کار حیوانات برای بدست آوردن غذا تلاش نخواهند کرد و موجب تلف شدن زودهنگام آنان می شود.
با مأموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و سایر دستگاه های مسئول همکاری شود همچنین گشت ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف برقرار است، درصورت مشاهده تخلفات شکار و صید حیات وحش، خرید و فروش حیوانات غیرمجاز و هرگونه تخریب و آلودگی محیط های طبیعی از طریق سامانه تلفنی 1540 یا نزدیکترین مرکز یا گشت محیط زیست مراتب اطلاع داده شود.
7164/6064انتهای پیام /*


درباره gohari