خانه / دسته‌بندی نشده / خرید تجهیزات برای بندر چابهار از نشانه های موفقیت آمیز بودن برجام است

خرید تجهیزات برای بندر چابهار از نشانه های موفقیت آمیز بودن برجام استبهروز آقایی یکشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بعد از برجام طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با سرعت بیشتری دنبال شد به طوری که بیش از 20 میلیون دلار تجهیزات از کشور آلمان برای این بندر خریداری و حمل شد.
وی افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از سال 1387 آغاز شد و هم اینک این بندر با مجموع یک میلیارد دلار سرمایه گذاری بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی بیان کرد: 15 میلیون مترمکعب حجم عملیات لایروبی این بندر با هزینه 100 میلیون دلار انجام شده است که می توان گفت از نظر حجم و زمان بزرگترین عملیات لایروبی بنادر در کشور محسوب می شود.
وی تصریح کرد: ساخت هزار و 700 متر اسکله، لایروبی تا عمق 16.5 متر انجام شده است و در فاز نخست ظرفیت فعلی بندر از 2 و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن می رسد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار آماده پهلوگیری کشتی ها بزرگ و اقیانوس پیما است و بزودی به یکی از مهمترین بنادر کشور برای تخلیه و بارگیری کالا تبدیل خواهد شد.
آقایی به ساخت ترمینال مسافری دریایی با اعتبار 55 میلیارد ریال اشاره کرد و افزود: خط مسافری چابهار- عمان فعال شده است و بزودی خط دریایی چابهار- کراچی نیز راه اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه چابهار یکی از نزدیکترین و کم هزینه ترین مسیر برای جابه جایی کالا و مسافر به کشورهای حاشیه اقیانوس هند و کشورهای آسیای میانه و افغانستان است، خاطرنشان کرد: هم اینک 40 شرکت متقاضی سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند.
وی اختصاص حمل و نقل حداقل 20 درصد کالاهای اساسی کشور و افزایش سهم بندر چابهار از صادرات و واردات کالا به افغانستان را خواستار شد و افزود: افغانستان برای اتصال به آب های اقیانوسی و جابه جایی کالاها به ویژه معادن و محصولات کشاورزی نیاز به بنادر چابهار دارد.
به گزارش ایرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
دوم تا هشتم شهریورماه به نام هفته دولت نامگذاری شده است.
3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد**انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


درباره gohari