خانه / دسته‌بندی نشده / جمهوری اسلامی و گام های رو به جلو در محرومیت زدایی

جمهوری اسلامی و گام های رو به جلو در محرومیت زداییپس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور ما شاهد پیشرفت های مثال زدنی در زمینه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دینی و علمی بوده است به گونه ای که مناطق محروم و روستاهای استان فارس که پیش از انقلاب اسلامی در شرایط بحرانی و فقر شدید به سر می بردند پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های قابل توجهی داشتند و خدمات رسانی به مناطق محروم پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه با قبل از آن نیست.
آنطور که رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر خود به شیراز بیان کرد: امروز اکثر روستاهای کشور دارای برق، آب و خانه بهداشت شدند و براساس آمار بانک جهانی درآمد سرانه ایرانیان نسبت به سال 57، سه برابر شده است، براساس همین آمار قدرت خرید خانوار نیز سه برابر شده است.
بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن (سال 1395) جمعیت روستایی استان فارس یک میلیون و 354 هزار و 863 نفر و تعداد روستاهای این استان هشت هزار و 376 روستا است.
ریشه کنی 100 درصدی بیسوادی، تاسیس دهیاری و شوراهای اسلامی در تمام روستاها، تامین آب آشامیدنی، آبرسانی، گازرسانی، برق رسانی، توسعه راه های ارتباطی و آسفالت خیابان ها و جاده های مناطق روستایی،اجرای طرح های بهسازی، افزایش محدوده روستاها، پوشش کامل شبکه رادیویی و تلویزیونی، پوشش آنتن دهی تلفن همراه و افزایش سرعت اینترنت، پوشش مراکز بهداشتی و درمانی، احداث و تجهیز سالن های چند منظوره ورزشی و خانه های ورزشی روستایی و تلاش برای حل مشکل اشتغال روستاییان از جمله دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در روستاهای استان فارس است.
شاید خشکسالی های پی در پی یکی از دلایل عمده مهاجرت از روستا به شهر باشد که مردم برای امرار معاش خود ناچار به مهاجرت شدند، دولت برای جلوگیری از این روند گام های متفاوتی برداشته است که یکی از این گام ها ارایه لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی به مجلس بود.
این لایحه پس از فراز و فرودهای بسیار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که براساس آن، به منظور تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ‌پانصد ‌میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکها سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در گفت و گو با ایرنا درباره نگاه دولت به مناطق محروم و روستایی گفت: دولت تدبیرو امید اهتمام ویژه به توانمندسازی مناطق روستایی و ایجاد اشتغال در روستاهای کشور و استان داشته است.
سید کمال پاک فطرت افزود: در حقیقت دولت طی سال های اخیر به دنبال ایجاد رونق در مناطق روستایی و بهسازی و مقاوم سازی منازل مسکونی روستاییان بوده تا به این شکل از مهاجرت آنها به شهرها کاسته شود.
وی از جمله برنامه های دولت برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها را پرداخت تسهیلات و راه اندازی صنایع تبدیلی و تعاونی های روستایی دانست و بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در این زمینه از سوی دولت و نگاه مسئولان فارس، شاهد حرکت اشتغال مناطق روستایی به سمت رونق هستیم.
پاک فطرت با اشاره به پیش بینی اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال در مناطق روستایی فارس ادامه داد: دولت از محل صندوق توسعه ملی یک و نیم میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال روستایی کشور در نظر گرفته که پیش بینی می شود بیش از 360 میلیارد تومان آن به استان فارس اختصاص یابد.
او گفت: دولت تدبیر و امید طی سال های گذشته برای تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان را در دستور کار قرار داد.
وی بیان کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که بین بانک های سینا و پارسیان مبادله شده، 20 میلیارد تومان تسهیلات یارانه ای (هشت درصد) برای پرداخت به طرح های اقتصادی و اشتغال زا مستقر در مناطق روستایی پرداخت خواهد شد.
او افزود: همچنین با پیگیری های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و با همکاری صندوق توسعه ملی و پست بانک، به طرح های اشتغالزا در مناطق روستایی کمتر توسعه یافته استان تسهیلاتی با بهره 12 درصد پرداخت می شود.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: بر اساس یک تفاهم دیگر از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی، به طرح های مرتبط با صنایع تبدیلی و تکمیلی، تسهیلات سرمایه در گردش با بازپرداخت یک ساله و 15 درصد به مناطق محروم روستایی استان فارس اختصاص یافت.
توسعه زیرساخت ها از دیگر موارد مورد توجه دولتمردان در نگاه به مناطق محروم و روستایی بوده است، که به عنوان مثال می توان به موضوع گازرسانی به روستاها در استان فارس اشاره کرد.
هوشنگ محمدی مدیر عامل وقت شرکت گاز استان فارس در این زمینه گفت: 2555 روستا در استان فارس مشمول شرایط گاز رسانی هستند و به 602 روستا گاز رسانی شده و این روند ادامه دارد.
در کنار همه توجه ها به مناطق محروم و روستایی اما در استان فارس در برخی مناطق روستایی با مسئله ترک روستا مواجه هستیم به گونه ای که از هشت هزار و 376 روستای استان فارس، تعداد چهار هزار و 152 روستا دارای سکنه و چهار هزار و 224 روستا نیز خالی از سکنه است.
بخش اعظمی از دلایل خالی از سکنه بودن چهار هزار و 224 روستای این استان و مهاجرت آنان به شهرها، به خشکسالی های پی در پی و مشکلات ایجاد شده در حوزه اشتغال و امرار و معاش بازمی گردد، شاید همالنطور که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت دلیل اصلی مهاجرت ها از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگتر، نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی و عدم تعادل و توازن در این نظام است.
لذا ضروری است مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد قانون گذار به دولت کمک کند تا برنامه ریزی منطقه ای انجام شود تا شاهد توسعه و حفظ بافت روستاها باشیم.
9254 /1876انتهای پیام /*


درباره gohari