خانه / دسته‌بندی نشده / تحویل دائم تونل استقلال تاجیکستان به مقامات این کشور

تحویل دائم تونل استقلال تاجیکستان به مقامات این کشوربه گزارش روز جمعه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، در این مراسم با حضور هیات هایی از ایران و تاجیکستان، دوطرف ابتدا بررسی های لازم فنی را از تونل اصلی و تونل فرعی انجام و بعد از اتمام بازدید میدانی، سند تحویل دائم تونل استقلال توسط مسئولین دو کشور در وزارت نقلیات تاجیکستان به امضاء رسید.
در این مراسم معاون نخست وزیر، وزیر حمل و نقل، معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان و مجری طرح تونل استقلال از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و قائم مقام شرکت ایرانی سابیر و همچنین حدود 30 تن از مقامات تاجیکی از وزارتخانه های مختلف این کشور و مدیران و مشاوران ایرانی پروژه و رایزن اقتصادی سفارت کشورمان در تاجیکستان نیز حضور داشتند.
ساخت و افتتاح این تونل پنج کیلومتری در سال 1385 توسط مهندسان ایرانی و ترمیم اساسی آن یکسال گذشته صورت گرفت، این تونل کمک زیرساختی مهمی در اقتصاد تاجیکستان و منطقه آسیای مرکزی دارد.
تونل انزاب در80 کیلومتری شمال غربی دوشنبه و در مسیر ترانزیتی ازبکستان قرار دارد. پیش از ساخت این تونل گردنه صعب العبور انزاب شش ماه از سال به دلیل برف و کولاک بسته می شد و ارتباط مردم شمال و جنوب قطع می شد.
با اجرای این پروژه عبور خودروها به نیم ساعت کاهش یافته است .پیش از این کامیون ها یک روز و خودروهای سواری شش ساعت باید برای رسیدن به مقصد طی مسیر می کردند.
آساق**1663*شبس* 1488 *خبرنگار: خسرو حسینی**انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


درباره gohari