خانه / دسته‌بندی نشده / تثبیت حاکمیت دولت برمنابع طبیعی قم با جدیت دنبال می شود

تثبیت حاکمیت دولت برمنابع طبیعی قم با جدیت دنبال می شودبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم، سید محمدتقی سجادی در کارگاه آموزشی همیاران طبیعت و نقش آن­ ها در مدیریت پایدار منابع طبیعی با حضور آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی این استان افزود: در این راستا تاکنون برای بیش از 40 درصد از اراضی تحت حفاظت این اداره کل سند تک برگ صادر گردیده است.
وی در ادامه با بیان تفاوت کویر و بیابان از لحاظ علمی افزود: کویر پدیده ای طبیعی است اما بیابان به اراضی اطلاق می شود که در گذشته قابلیت هایی داشته اما اکنون قابلیت های آن از بین رفته است.
دشت مسیله یکی از این مناطق بیابانی در قم است که در گذشته چراگاه بسیار مناسبی برای دام سنگین محسوب می شده اما اکنون به دلیل کاهش ورودی حق آبه ها و صفر شدن آورد رودخانه های منتهی به آن، به بیابان و یکی از کانون های گرد و خاک در استان تبدیل شده و این امر برای استانی مانند قم با آب و هوای گرم و خشک که 600 تا 800 سال زمان لازم است تا یک متر خاک تشکیل شود، زنگ خطری بزرگ می باشد.
سجادی با اشاره به افزایش تعداد روزهای گرد و خاکی در قم گفت: تعداد این روزها از 9 روز به 105 روز رسیده که بیشتر آن منشا داخلی دارد و بزرگترین کانون آن، دشت مسیله است که اکنون استان های قم ، سمنان و بخش هایی از اصفهان را درگیر کرده و شرایطی ایجاد شده که دولت و مسئولین بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک و مشارکت مردم هستند.
حجت الاسلام مهدی احمدی نماینده ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم نیز گفت: خداوند متعال در قرآن می فرماید اگر کسی در زمین کار نیک و پسندیده ای را پایه گذاری نماید تا زمانی که رفتار و کار خوب انجام می شود برای پایه گذار آن ثواب و اگر کسی کار زشتی به مردم بیاموزد و مردم آن کار را انجام دهند، اثرات آن تا زمانی که آن رفتار زشت ادامه دارد، به شخص خواهد رسید.
حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا معاون سواد آموزی استان قم نیز دراین کارگاه آموزشی اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد منابع طبیعی گفت: خداوند متعال در بیشتر آیات و سوره های قرآن به طبیعت اشاره داشته و این امر نشان از جایگاه بالای این مسئله در نزد خداوند متعال است، لذا بایستی تلاش کنیم که به اخلاق زیست محیطی پایبند بوده و این امر مهم را به مردم نیز آموزش دهیم.
وی گفت: بهره مندی از ظرفیت موثر کلاس های نهضت سوادآموزی، آموزش دهندگان، سوادآموزان و فراگیران و خانواده آنان برای تحقق و ترویج اهداف و توسعه فرهنگ حفظ، نگهداشت و استفاده صحیح از منابع طبیعی گامی موثر می باشد و مقوله هایی مانند مراتع، جنگل ها، بیابان زدایی، نهال کاری، آبخیزداری، حیوانات، آب، خاک، هوا و سوختها از موضوعات قابل توجه در عرصه منابع طبیعی می باشد.
قاسمی نیا اظهار داشت: افراد و اشخاص با حضور در اجتماع باید از فکر غلط (به ما چه) و یا (به ما ربطی ندارد) پرهیز شود چون در اجتماع و مسئولیت های آن همه به هم پاسخگو هستیم و در برابر محیط زیست و طبیعت وظیفه ای عقلی، دینی و اجتماعی است.
/8138/ 6133/انتهای پیام /*


درباره gohari