خانه / دسته‌بندی نشده / تابستان سوزان محصولات باغی خوزستان را 30 درصد کاهش داد

تابستان سوزان محصولات باغی خوزستان را 30 درصد کاهش دادمحمد قاسمی نژاد دوشنبه در گفت وگو با ایرنا سطح زیر کشت باغات در استان را 69 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان 43 هزار هکتار به نخیلات، هفت هزار و 500 هکتار به مرکبات، سه هزار هکتار به انگور، سه هزار هکتار به انار، یک هزار هکتار به انجیر، 2 هزار هکتار به زیتون و هشت هزار و 500 هکتار به میوه جات خشک اختصاص دارد.
وی اضافه کرد: خوزستان سالانه 303 هزار تن محصول باغی تولید می کند.
قاسمی نژاد پیش بینی محصول مرکبات امسال را 62 هزار تن عنوان کرد و گفت: امسال با گرمای بیش از حد هوا روبه رو بودیم که تاثیر منفی بر محصولات گذاشته و پیش بینی می شود که نسبت به پارسال 10 درصد و نسبت به سال های نرمال 30 درصد کاهش تولید به دنبال داشته باشد.
وی افزود: دمای بالای تابستان امسال باعث شده که حدود 40 درصد تاج درختان مرکبات خشک شود.
به گفته وی، باغ های مرکبات استان در شمال استان در شهرستان های دزفول، شوش، اندیمشک و دزفول قرار دارد.
معاون جهاد کشاورزی خوزستان در ادامه با اشاره به اتمام برداشت محصول انگور اظهار کرد: امسال بیش از 15 هزار تن انگور از تاکستان های استان برداشت شده است.
وی ادامه داد: بیشترین تاکستان های استان در اهواز، شادگان و بهبهان قرار دارد اما در ایذه، باغملک، لالی و مسجدسلیمان نیز به میزان کمتری انگور برداشت می شود.
قاسمی نژاد با بیان اینکه تابستان امسال 2 هزار تن انجیر در استان برداشت شده است بیان کرد: انجیر در شهرستان های شمالی از جمله ایذه، باغملک، مسجدسلیمان، لالی و دزفول تولید می شود.
قاسمی نژاد همچنین با بیان اینکه برداشت رطب و خارک از نخیلات استان از 20 تیر آغاز شده و تا نیمه آبان ادامه می یابد، اظهار کرد: پیش بینی امسال برداشت 190 هزار تن خرماست که مشابه تولید پارسال است.
وی با اشاره به تنش آبی در حوضه رودخانه جراحی اظهار کرد: با وجود برنامه ریزی برای تامین آب نخیلات شهرستان شادگان اما نیاز آبی کاملا تامین نشده است.
قاسمی نژاد اظهار امیدواری کرد: با اقداماتی که در زمینه تغذیه، بهداشت و مدیریت آبیاری در نخلستان ها انجام شده کیفیت محصول نسبت به پارسال افزایش یابد.
وی با اشاره به فصل برداشت محصول انار و زیتون در پائیز افزود: امیدواریم امسال بتوان 15 هزار تن انار برداشت کرد.
به گفته وی، طرح مطالعاتی بر روی درختان انار لالی انجام شده که به سایر کشاورزان انتقال داده می شود.
بر اساس این گزارش، 47 درصد از کشت تابستانه امسال به وسعت 163 هزار هکتار شامل محصولات دائمی و 53 درصد از محصولات به مساحت 178 هزار هکتار شامل محصولات فصلی است.
خوزستان با داشتن بیش از 2 میلیون هکتار زمین کشاورزی به دلیل کمبود آب، حدود 900 هزار هکتار در پائیز و حدود 300 هزار هکتار در تابستان را زیر کشت می برد. این استان با تولید 14 میلیون تن محصولات کشاورزی یکی از قطب های اصلی کشور در این بخش است.
حوضه رودخانه های مارون- جراحی و زهره در سال های زراعی گذشته بیشترین خسارت ناشی از خشکسالی را متحمل شدند. 2.5 میلیون اصله نخل در شادگان در سال های اخیر با کمبود آب روبه رو بوده است.
خوزستان امسال گرمای زودرس و کم سابقه ای را تجربه کرده است. خرداد و تیرماه 95 اهواز هشت روز و در سال جاری نیز 24 روز دمای 49 درجه و بالاتر رخ داده است.
این در حالیست که میزان بارش امسال در خوزستان بیش از 59 درصد نسبت به بلندمدت کاهش داشته است.

7151/6002
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازریانتهای پیام /*


درباره gohari