خانه / دسته‌بندی نشده / بهره برداری از بزرگترین مرکزتولید منابع ژنی گوسفند افشاری کشور در زنجان

بهره برداری از بزرگترین مرکزتولید منابع ژنی گوسفند افشاری کشور در زنجانبه گزارش ایرنا، با تثبیت ژن چند قلوزایی در نژاد افشار، زمان بلوغ از 18ماه به هفت ماه و تعداد زایش نیز 2 تا پنج برابر شده، علاوه بر این افزایش سرعت رشد، افزایش کیفیت پشم و حجم دنبه کمتر از دیگر مزیت های این اصلاح ژنتیکی به شمار می رود.
ورود این نژاد به بازارهای استان و ایران، باعث افزایش بهره وری و تعداد بره زایی در گله ها شده است.
مدیرعامل موسسه مصباح روز چهارشنبه در این مراسم گفت: حرکت به سمت تولید داخلی و رونق اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال برای جوانان و تولید محصول استاندارد و قابل عرضه به بازار تقاضا از جمله اهداف این موسسه به شمار می‌رود.
محمد آسیابی گفت: بومی‌سازی ژن چند قلو زا در گوسفند های نژاد افشار سال ۸۴ در دانشگاه زنجان کلید خورد و سال ۹۰ این پروژه عظیم علمی به نتیجه رسید.
مدیرعامل موسسه مصباح افزود: با رسیدن به این علم در استان زنجان ایران جزو شش کشور دارای علم چندقلوزایی در گوسفندان است.
وی اظهار کرد: در پروژه جدید این موسسه در صورت حمایت ۲۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاران، طی دو سال یک هزار راس گوسفند، به گله 6 هزار راسی تبدیل خواهد شد.
آسیابی تاکید کرد: این پروژه در راستای خودکفایی کشور در تامین گوشت گوسفندی تاثیر بالایی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولان کشوری است.
وی یادآور شد: هم اکنون یک قوچ با ژن چند قلو زا قیمتی مابین ۳۰0 میلیون تا ۳۵0 میلیون ریال دارد.
به گزارش ایرنا، امروز طی مراسمی از بزرگترین مرکز پرورش و تولید منابع ژنی گوسفند افشاری کشور ( فاز دوم) بهره برداری شد.
مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان واقع در 6 کیلومتری شهرستان زنجان یکی از زیر مجموعه های حسینیه اعظم زنجان می باشد.
دامداری این موسسه در بخش اصلاح ژنتیکی و پروار بندی در کشور، موفقیت بزرگی کسب کرده است و برای اولین بار در ایران و با کمک دانشگاه زنجان، جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان موفق به اصلاح گوسفندان نژاد افشار و انتقال ژن چندقلوزایی به این نژاد شده است.
این موفقیت مرحله تحقیقاتی را سپری کرده و به مرحله تولید انبوه رسیده است، همچنین از اصلی ترین ویژگی های این دام افزایش رشد، کاهش دنبه، چندقلوزایی، افزایش پشم، سوخت و ساز بهتر می باشد.
3216/8068
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


درباره gohari