خانه / دسته‌بندی نشده / بازدید مسافران از دومین بنای خشتی وگلی کشور 45 درصد افزایش یافت

بازدید مسافران از دومین بنای خشتی وگلی کشور 45 درصد افزایش یافتعلیرضا نجفی دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا آمار بازدید کنندگان از این بنای تاریخی در این مدت را چهارهزار و 480 نفر دانست و گفت: بیشترین بازدید کننده در روزهای سوم و چهارم فروردین ماه بوده است.
وی گفت: امسال برنامه ‘نوروزگاه’ با اجرای موسیقی مقامی خراسان شمالی هر روز از ساعت 17 تا 19 در شهر تاریخی بلقیس برای مسافران و بازدیدکنندگان تا 12فروردین در حال برگزاری است.
شهر کهن اسفراین معروف به شهر بلقیس به عنوان دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران پس از ارگ بم است که در فاصله سه کیلومتری جنوب غربی شهر کنونی اسفراین قرار دارد.
برای دیدن این بنای تاریخی با ارزش در خراسان شمالی می توان از مسیرهای ارتباطی سبزوار – اسفراین، بجنورد – اسفراین و میامی- گرمه – جاجرم – اسفراین سفر کرد.
این شهر در گستره 180 هکتار قرار دارد که از لحاظ قدمت به استناد متون تاریخی، قبل از اسلام شکوفا بوده و در سال 31 هجری توسط مسلمانان فتح شده است.
طبق یافته های باستان شناسی، قدیمی ترین آثار استقرار در این شهر به اواخر دوره ساسانی مربوط می شود و زندگی در آن تا پایان دوره صفویه ادامه داشته است.
معماری این شهر به شیوه معماری دوره ساسانی است و مورخان و جغرافی دانان، بنیانگذار این شهر را اسفندیار پسر گرشاسب نامیده اند.
مجموعه تاریخی بلقیس شامل ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان، ویرانه های معروف به تپه منار (مسجد جامع)، مقبره شیخ آذری، قسمت صنعتی شهر، آب انبار، کاروان سرا، مجموعه معروف به یخدان ها و یک گورستان وسیع در نزدیکی دروازه شرقی آن است.
استقبال خوب گردشگران برای بازدید از این بنای عظیم تاریخی و گردشگری، آن را به پر بازدید ترین اثر تاریخی و گردشگری استان خراسان شمالی هر ساله در ایام نوروز تبدیل کرده است.
مجموعه شهر تاریخی بلقیس به شماره4497 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و با توجه به اهمیت و غنای تاریخی آن در سال 1388 به عنوان پایگاه میراث فرهنگی مصوب و فعالیت مطالعاتی، مرمتی و باستان شناسی آن آغاز شد.
درتعطیلات نوروز 96 تعداد 23هزار گردشگر از مجموعه شهر تاریخی بلقیس بازدید کردند .
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد.
7189/ 6042انتهای پیام /*


درباره gohari